Stavba konstrukce Tea House byla po střeše nejnáročnější částí celé stavby. Bylo zapotřebí pracovat rychle (lepidlo schlo rychleji než jsem předpokládal) a přesně. Neměl jsem tolik vybavení, jako truhláři, proto bylo třeba improvizovat.
Po přivezení všech opracovaných trámů od táty na mou zahradu, jsem vše roztřídil na jednotlivé fáze stavby. Vše jsem si rozvrhl tak, abych to byl schopný postavit sám, bez cizí pomoci.




Příprava podkladu




Spodní podestu z betonových bloků ztraceného bednění jsem pokud možno co nejpřesněji postavil v rovině, sloužil mi k tomu napnutý provázek. Všechny dutiny jsem stejně vylil betonem, používal jsem co nejvíce kamenných výplní. Ztracené bednění leží na kamenném podloží, beton ale není až do nezámrzné hloubky. Čas ukáže, zda mi mráz beton neroztrhá. Spodní věnec z trámů 130x100 mm jsem opatrně položil na dokonale rovný povrch, kde jsem v zápětí poznal, jak křivé dřevo dokáže být. Dřevo jsem vypodložil izolantem a v rozích jsem ještě zabetonoval do ztraceného bednění kotvy, které jsem po vyschnutí přišrouboval na trámy.

Stavba konstrukce


Nejprve jsem postavil levý zadní a pravý zadní sloupek. Využil jsem sousedovo dřevěný plot, který v mnoha fázích stavby byl více než důležitou součástí. Tea house stavím tak, že mezi zadní stěnou a plotem zůstane 50cm mezera. Sloupky jsem tedy zajistil k plotu svorkami a 50cm špalkem. U všech sloupků také pomohly šikmo přitlučené prkna, tvořící trojuhelník. Následovala prostřední vzpěra se sloupkem a jako poslední jsem položil horní vodorovný trám. Spoje jsem proléval montážním lepidlem, vzniklý kříž mi podržela kovářská spojka.
Nyní jsem postavil levý bok, poté pravý bok. Spoje se mi rozlézaly, proto jsem použil stahováky. Jako další fázi jsem postavil levou přední část s levým sloupkem, tvořící rám dveří. Následovala pravá část a jako poslední jsem položil trámy tvořící horní věnec.
Konstrukce se neuvěřitelně kývala, až jsem se bál, že to tak zůstane. Samozřejmě, že po vyplnění polí překližkou se vše zpevní.
Stavba konstrukce trvala několik dní, k tomu mi párkrát sprchlo do sklípku, tak jsem ho musel, už kvůli bezpečnosti, zakrýt.

Poznámka: Stejně do něj teklo.

Konstrukce několik dní schla, dřevo mi po dešti docela ve spojích nabobtnalo. Byl jsem nucen, ačkoliv jsem nechtěl žádné železo do stavby použít, sešroubovat některé spoje 100mm šrouby do dřeva. Všechny spoje, které měly viditelné spáry jsem vyplnil lepidlem, co to šlo. Konstrukci jsem nechal několik dnů uzrát a mezitím jsem si připravoval trámy na střechu.



Moje Hanko

<< zpět | pokračování >>

0

komentářů


Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies