Už dlouho jsem si říkal, kdy že se to konečně rozhoupu a udělám tu zatracenou kabinu do Swallowa 40. Éro už je starší typ, koupit se nikde nedá a Hacker doprodává ND za velký peníz. Rozhodl jsem se tedy v jedno nedělní dubnové odpoledne, kdy venku padal sníh, že udělám konečně další krok k opravě skoro-totálky jednoho mého žhavíka. Chybí mi oprava krytu motoru a kabiny. A právě o kabině je nyní řeč.




K tomu, abych mohl udělat laminátovou kabinu, potřebuji kopyto. Obyčejného polystyrenu mi ze zateplování půdy zbylo dost, tak materiál neřeším. No jo, ale pižlat polystyren skalpelem se mi zrovna nechtělo, tak jsem si nejprve musel vyrobit odporovou pilu.

V pracovně sahám do šuplíku a nacházím spínané trafo s výstupem střídavých 12V a 105VA, což mi výpočtem vychází na výstup přes 8A. To bude žhavit drát jako nic.

 

Odporová pila za 20 minut

Jenže nemám po ruce žádný odporový drát, ani knedlíkovou strunu, musím použít bastl - 1mm pletené ocelové lanko. Opouštím tedy pracovnu a jdu do dílny.

 

Odporovou pilu chci co nejjednodušší, klidně na jedno použití, protože mám v plánu dělat pilu pořádnou, jako nástavbu mého frézovacího stolku a se spínaným zdrojem a PWR regulací a někdy možná i NC řízenou krokovými motory, na kterou si ale ještě chvilku počkám. Tak volím způsob rámové pily. Ramena jsem udělal ze smrkového hranolu 10x45mm 35cm dlouhého, jedno rameno otočné kvůli napínání. Provázek jsem použil ze starého horolezeckého lana. Pro uchycení lanka jsem použil elektrikářskou svorkovnici. Izolepou jsem přichytil obyčejný kolébkový spínač, kabel je klasický napájecí z PC.

Pila byla hotová ani ne za 20 minut, po zapnutí ocelové lanko docela brzy zčervená, což už je špatně, takže řezání bude muset být také rychlé. S regulací se nyní nedělám, ta počká až na pořádnou pilu. S pilou odcházím zas do pracovny vytvářet kopyto.
 

Výroba kopyta za 10 minut

Opravdu nekecám, déle to vážně netrvalo. Slepil jsem dva kousky polystyrenu tloušťky  40mm UhuPorem, vzal jsem starou kabinu a na tvrdý papír (krabice od sunaru) jsem nakreslil bokorysný obrys kabiny.



Papír jsem přehnul na polovinu a vystříhl tvar, abych získal dva identické kousky. Vzniklé šablony pro řezání odporovou pilou jsem propíchal špendlíky, aby pěkně držely v polystyrenu. Kopyto dělám o 3mm větší, abych mohl laminát pěkně oříznout.

Tohle myslím jako kopyto stačí. Oblé hrany jsem přetáhl 120smirkem na hranolu.

Jako separační vrstvu jsem použil obyčejnou papírovou pásku. Původně jsem nechtěl použít nic a polystyren vyleptat, ale kopyto nebylo zrovna ideálně vybroušené a kitovat se mi nic nechtělo.

Papírová páska zacelí nerovnosti.

 

Laminování kabiny - 60 minut

Pro kabinu Swallowa 40 jsem použil 4 vrstvy 140g skelné tkaniny. Epoxydovou pryskyřici L285 jistě znáte, vůbec nesmrdí, není ničím cítit. Do kopyta jsem zašrouboval 120mm vrut, který jsem utáhl ve svěráku. Hezky jsem si pak mohl kopyto natáčet dle libosti. Do víčka od spreje jsem namíchal pryskyřici s tužidlem v poměru 100:50. Dělám to tak, že do injekční stříkačky naleju 10ml pryskyřice a 4-5ml tužidla. Když je ho méně, déle epoxyd tvrdne.

Epoxydová pryskyřice L285, tužidlo 285, 4 ks 140g/m2 tkaniny a kopyto

Jedna rukavice je nezbytná, druhou rukou jsem fotil a držel štětec. Zde první vrstva tkaniny.

Na tkaninu jsem nanášel pryskyřici štětcem.

Konec laminování, všechny 4 vrstvy důkladně prosyceny pryskyřicí.

Celé laminování trvalo necelou hodinku, zrát jsem nechal do druhého dne. Možná někdo namítne, že 4 vrstvy a ještě k tomu 140g/m2 tkaniny nejsou pro kabinku zrovna vhodné, ale já zrovna jinou neměl při ruce.

Pokud vám nesedí součet těch minut práce, pak vězte, že občas někdo také musí chodit na záchod, pohlídat syna a podobně. Ještě k článku připojím poslední foto hotové, vyřízlé, obroušené a nastříkané kabiny, ale později, protože to už byste po mně chtěli v těch dvou hodinách moc :-)



Moje Hanko

 

2

komentáře

07Června2016

michal

Ahoj Prosimta, da sa pouzit ako separacna paska aj obycajna lepici paska, alebo musi byt papierova ako mas ty? :) Chystam sa olaminovat kopyto, tak by som chcel aby sa neposkodilo, ak zvolim spatne.. :) Diky za info Michal.
07Června2016

Kamil

Ahoj, separacni vrstva by mela byt „mastna“, aby se na ni epoxyd nechytl. Lze pouzit podkladovy papir z ruznych folii Oracoveru (to co zbyde), nebo pecici papir z kuchyne. Lze pouzit i levnou hnedou izolepu, kterou se bali postovni baliky. Protože jsemmel kopyto jen na jedno pouziti, tak jako separace lze pouzit cokoliv, protože po zaschnuti lze polystyren v pohode odleptat a izolepu strhnout.

Nový komentář

validace

* - povinné položky


Nastavení cookies